משפרי דיור ומס רכישה – מה חשוב לדעת?

משפרי דיור הם בעלי דירות אשר רוכשים דירות איכותיות יותר, גדולות יותר או חדשות יותר ועל ידי כך ומשפרים את תנאי הדיור והמחיה שלהם. על פי הערכות סך משפרי הדיור מבין רוכשי הדירות בישראל עומד על כ 26%, והסיבות לכך יכולות להיות רבות – מעבר לדירה גדולה יותר בשל הרחבת התא המשפחתי, שיפור במצב הכלכלי וכתוצאה מכך רכישת דירה באיכות גבוה יותר ועוד

אם גם אתם נכללים בקטגוריה הזו ורוצים לדעת קצת יותר על מה זה אומר, קראו את המאמר הבא ותקבלו מידע שעשוי לעזור לכם.

מי נחשב למשפר דיור?

כל משפחה אשר רשומה בבעלותה דירה בטאבו והיא מעוניינת להעמיד את הנכס הקיים למכירה לטובת מעבר לנכס אחר נכללת בתוך ההגדרה של משפרי דיור, ולא משנה אם הנכס החדש יהיה יקר יותר או זול יותר מהנכס הנוכחי.

משפרי דיור

מהו מס רכישה למשפרי דיור?

נתחיל בהסבר על מהו מס רכישה באופן כללי. מס רכישה הינו מס אשר יש לשלם בעת רכישה של נכס, כאשר הוא נקבע בהתאם לערך של הדירה הנרכשת וטיב הרכישה, והוא יכול להשתנות בין אדם לאדם על פי המאפיינים הכלכליים הייחודיים של הרוכש. מדובר במס אשר מתעדכן מפעם לפעם על ידי משרד האוצר. למשפרי דיור עומדת כיום הטבת מס רכישה אשר קובעת כי עד לגובה של 1.62 מיליון שקלים בעלי הדירה זוכים לפטור מלא ממס הרכישה, בדיוק כמו ברכישה של דירה ראשונה. בסכום גבוה יותר כבר ישנו תשלום מס בהתאם למדרגות המס הקבועות בחוק.

האם יש הגבלות על משפרי דיור?

על פי החוק אתם יכולים לרכוש את הדירה החדשה עוד לפני מכירת הדירה הישנה, אך תחול עליכם חובה למכור את הדירה הישנה בתוך שנה וחצי לכל היותר מרכישת הדירה החדשה, אחרת לא תהיו כלולים בהגדרה של משפרי דיור ולא תוכלו ליהנות מהטבת המס עליה כתבנו בפסקה הקודמת ואתם עלולים להיכנס לקטגוריה של משקיעים ולשלם מס הרבה יותר גבוה.

איך לשפר דיור בצורה נכונה?

אם אתם לא רוצים להסתבך בזמן הרכישה ולהגיע לתשלומי מיסים גבוהים אשר יכבידו עליכם מאוד, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם:

  • וודאו כי אתם יכולים למכור את הדירה הישנה מוקדם ככל האפשר בכדי לקבל פטור ממס שבח ומס רכישה.
  • תוכלו להעניק את הדירה כמתנה לילד בגיר וכך להסיר אותה מהשם שלכם.
  • התייעצו עם מומחה בתחום מראש בכדי להבין מה יהיה גובה המס במידה ואתם רוכשים דירה בסכום גבוה מתקרת ההטבה והיו ערוכים לכך מראש.