איך הריבית החדשה משפיעה על המשכנתאות

על כל הלוואה שלוקחים, הבנק לוקח ריבית – הרווח הכלכלי שלו. לאחרונה בנק ישראל העלה ב-0.25% את הריבית, צעד המשפיע על ההוצאות של כל אחד מאיתנו. למעשה, ריבית היא מונח כלכלי המתאר את הכסף שמשולם על ידי לווה בנוסף להחזר הסכום המקורי. כלומר, סכום שנוסף לקרן ומתחלק על כל תשלום מתשלומי החזר ההלוואה.

קניית דירה מקבלן

מי קובע את גובה הריבית במשק?

יוקר המחיה בישראל מביא בתי אב רבים למצב שאינם יכולים לכלכל את משפחתם ולהחזיר את ההלוואה/משכנתא אף ששני בני הזוג עובדים ומכניסים משכורת לכלכלת המשפחה. ככל שהריבית גבוהה יותר כך הנטל הכלכלי המוטל על הלווים גבוה יותר. בעל הסמכות במדינת ישראל לקבוע את גובה הריבית במשק הוא בנק ישראל בראשות הנגיד/ה. בהתאם למצב המשק ולשיקולים שונים, מחליט בנק ישראל להעלות או להוריד את הריבית. בשנים האחרונות הריבית בישראל נמצאת בשפל אך שתהליך קל של עליית ריבית כבר החל.

איך משפיעה הריבית על המשכנתאות?

ישנם מסלולים שונים של משכנתאות אותן ניתן לקבל באמצעות הבנקים השונים ולכל אחד יש את מסלול הריבית שלו. לרוב הלווים יודעים, פחות או יותר (זה תלוי במסלול, בריביות קבועות אפשר לדעת בדיוק וגם בשפיצר), מה גובה ההחזר החודשי שעליהם להחזיר לבנק עבור קבלת המשכנתא. בכל פעם שבנק ישראל מחליט להעלות את הריבית, הריבית החדשה משפיעה על המשכנתאות באופן מידי והסכום שעל הלווה להחזיר עולה (לא מדויק, תלוי במסלול. יש גם מסלולים עם ריביות קבועות). הפחתת ריבית בישראל היא נדירה וכל לווה יודע שהקרן תגדל בכל פעם שתהיה החלטה על העלאת הריבית במשק (שוב, זה לא בהכרח נכון). שינוי הריבית האחרון על סך 0.25% הוא דבר שקורה פעם ב-6-7 שנים (לא… אין ספק שעליית הריבית הבאה הרבה יותר קרובה מזה. לא רוצה לתת תחזיות). במצב של יוקר מחיה כמו שיש בישראל אין כמעט קוני דירות שאינם נזקקים למשכנתא. ככל שעלות הדירות במשק עולה כך גם עולה סכום המשכנתאות. (יש לתקן את הפסקה)

הקפידו להעסיק יועץ בעת הצורך

בכל בנק יש יועץ משכנתאות (יש גם יועצי משכנתאות חיצוניים) שמייעצים ללווה איזה מהמסלולים הוא המתאים לו ביותר. ישנו מסלול קבוע. הריבית לא משתנה, ריבית משתנה – בכל פעם שיש שינוי בריבית במשק גובה ההחזר (קרן+ריבית) משתנה ויש ריבית צמודה, ריבית שצמודה מדד. כדי לקבוע איזה מסלול הוא המתאים לכם ביותר יועץ המשכנתאות נסמך על מידע כמו גובה ההכנסות של הלווה, ההוצאות הקבועות שיש לו ואפשרויות ההחזר חודשי. ככל שהסכום החודשי נמוך יותר יאלץ הלווה לפרוס את המשכנתא לשנים רבות יותר מה שמקשה עליו לחשב את הסכום שיהיה עליו לשלם בסוף בגלל הריבית שמשתנה ממועד למועד (גם לא תמיד נכון, לפעמים קבוע…)

י.זילברמינץ שותפים בבניין הארץ

  • דירת למכירה במודיעין
  • דירות למכירה בצור יצחק